Anadolu Haber Gazeleri

Anadolunun Sesi Burada

ABD Başkanı Trump’tan flaş IŞİD açıklaması: 30 gün içinde hiçbiri kalmayacak

Beyaz Saray’da düzenlenen ve Irak ile Suriye’deki azınlıkların korunması ve bu unsurlara destek verilmesini öngören yasanın imza töreninde konuşan Trump, IŞİD’le ilgili dikkat çekici ifadeler kullandı.

ABD yönetiminin farklı unsurlarından IŞİD’le mücadeleye ve Suriye’de ne kadar IŞİD mensubu kaldığına ilişkin farklı açıklamalar gelirken, Trump‘ın yaptığı yeni açıklama dikkat çekti.

Terör örgütü IŞİD’in bu bölgede yaşayan herkese karşı çok kötü işler yaptığını anlatan Trump, “ülkesinin bu örgüte karşı başından itibaren kararlı bir şekilde mücadele verdiğini” ifade etti.

Trump‘ın, “IŞİD’e karşı çok büyük bir iş yaptık. Dünyanın o bölgesinde sayıları çok az kaldı ve önümüzdeki 30 gün içinde hiçbiri kalmayacak.” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

IŞİD’in zarar verdiği dini ve etnik azınlıklara ABD’nin destek olmaya devam edeceğini kaydeden Trump, daha sonra kameralar önünde söz konusu yasaya imzasını attı.

“ASKERİ HEDEF, IŞİD’İN KALICI YENİLGİSİDİR”

Öte yandan Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk ise IŞİD’le mücadeledeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de IŞİD’e karşı askeri operasyonların hala sürdüğünü ve IŞİD’in varlığının yüzde bire indiğini belirten McGurk, Suriye’de IŞİD’in tamamen temizlenmesinin ardından elde edilen kazanımların devamlılığını sağlamak adına çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

İLGİLİ HABERIŞİD üyesi kardeşler Türkiye'ye girmek isterken yakalandıIŞİD üyesi kardeşler Türkiye'ye girmek isterken yakalandı

ABD öncülüğündeki koalisyonun ne zaman Suriye’den ayrılacağı sorusuna McGurk, “Tüm bu kazanımların sürdürebilir olmasına emin olacağımız bir kampanya noktasındayız. Askeri hedef, IŞİD’in kalıcı yenilgisidir ve yıllar içinde bir şey öğrendiysek, onları fiziki olarak yenip öylece çekip gidemezsiniz. Kazanımların devamlılığını sağlamak adına iç güvenlik güçleri kurulmasından emin olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABERABD'nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, Fırat'ın doğusu konusunda söz vermediABD'nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, Fırat'ın doğusu konusunda söz vermedi

Öte yandan McGurk, bölgede küçük bir alanda varlık gösteren IŞİD’in yok edilmesinin neden bu kadar uzadığı sorusuna, IŞİD militanlarının canlı bomba yeleği giydiğini ve birçok yere el yapımı patlayıcı yerleştirdiğini bu sebeble savaşmanın oldukça zor olduğunu ve zaman aldığını ifade etti.

İLGİLİ HABERPentagon: 'Suriye'deki S-400'ler müttefikleri tehdit edebilir'Pentagon: 'Suriye'deki S-400'ler müttefikleri tehdit edebilir'

“İÇ GÜVENLİK GÜÇLERİ”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) daha önceki bir raporda ABD destekli SDG ismini kullanan PYD/PKK’nın Suriye’de “iç güvenlik gücü”, “sınır güvenliği gücü” ve “patlayıcı uzmanı” eğitmeye başladığını ve terörle mücadele güçlerini tekrar şekillendirmeyi planladığını bildirmişti.

Raporda, ABD’nin Suriye’deki asker sayısını dört kat artırarak 2 bin civarına çıkardığı ifade edilirken ABD’nin Suriye’de toplam 12 bin 500 civarında “asker” eğittiği ve bunun 11 binden fazla kısmının “SDG kuvvetlerinden” oluştuğu belirtilmişti.

Pentagon eğitilen gücün konvansiyonel bir sınır koruma birliği olmadığını, “iç istikrar ve güvenlik gücü” olacağını iddia etmişti. AA

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #f3f3f3; border-radius: 10px; display: flex; padding: 6px 15px; align-items: center; margin: 30px 0; border: solid 1px #eee; } ._sms-container:before{ display: inline-block; vertical-align: middle; content:”29BF”; font-size: 24px; color: #ff4136; margin-top: -4px; margin-right: 10px; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; color: #ff4136; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Tagged , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir