Anadolu Haber Gazeleri

Anadolunun Sesi Burada

Albayrak: Kaynak bulma sorunumuz yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. 2010’dan bu yana küresel ekonominin yavaş yavaş toparlanmaya başladığını belirten Albayrak, “Özellikle son bir kaç yıl içinde kürsel ekonomi hemen hemen tüm ülkelere yayılan şekilde farklı kırılganlıkları da uygulamaya koydu.” dedi. İşte Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

“İYİMSER BEKLENTİLER YERİNİ KARAMSARLIĞA BIRAKTI”

Jeopolitik riskler ve gelişmelerin para politikalarında adımlar atıldığını görmekteyiz. Küresel ekonomiye ilişkin iyimser beklentiler yerini karamsarlığa bıraktı.

Biz bu zamana kadar Türkiye olarak ticarette korumacılığa hep karşı çıktık. Ekonomi politikalarımıza yenilikçiliği ekonomik gelişmeyi destekleyecek şekilde kuruyoruz.

Türkiye başka ülkeler gibi yoğun kamu maliyesi tedbirlerine başvurmadı. Son 5 yılda yaşananlara rağmen Türkiye güçlü temellerine rağmen bu süreçten güçlenerek çıktı. Türkiye olarak bu temelleri daha çok sağlamlaştıracağız. Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısını daha da güçlü hale getireceğiz.

“TÜRKİYE’NİN BORÇ STOKU DÜNYANIN EN DÜŞÜKLERİNDEN”

Yeni ekonomi programımızı ülkemizin güçlü yönlerine göre inşa ettik. Ülkemizin risk priminde güçlü bir gerileme gördük. Hazinenin iç borçlanma faizlerine baz puan olarak baktığımızda 230 baz puanın üzerinde bir gerileme var.

Özetle tüm bu dalgalanma süreci durdu. Türkiye Brezilya ile birlikte son dönemde en iyi performansı gösteren ülke oldu. Biz adım adım rasyonel politikalarla süreci çok ama çok güçlü ve iyi bir şekilde yöneterek geride bıraktık. Türkiye’nin kaynak bulma sorunu yok. Türkiye’nin borç stoku dünyanın en düşüklerinden.

Hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirler yatırımcılar tarafında gayet olumlu karşılanmış. Gerek yabancı yatırımcı ilişkisi gerek TL’de yaşanan güçlenme özel sektörümüzü motive ediyor. Durmayıp devam edeceğiz. Türkiye yeni bir ekonomik başarı hikayesi yazmaya başlamıştır.

Hiçbir zaman çıkarlarımızı insani ve vicdani değerlerimizin önüne koymadık. Son 7 yılda 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptık. Gittiğimiz her yerde insanlığımızdan dolayı en üst noktaya koyuluyoruz. Bu paha biçilemez. Türkiye olarak doğru politikalar uygulayacak doğru adımlar atacak huzur, barış, istikrar ve refahın sağlanması için mesai harcayacağız.

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir