Anadolu Haber Gazeleri

Anadolunun Sesi Burada

Türk zenginler portföy yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

İsviçre’de 2008 yılında Erinç Alper ve Selman Kuzu isimli iki Türk iş insanı ve Abdurrahman Erzaim ile Fabio Schürch tarafından Cenevre‘de kurulan TG Investment, savcılık inceleme başlayınca iflasını verdi. Ünlü Türk zenginler, dolandırıcılıktan savcılığa şikayette bulundu ve Cenevre savcılığı dün, bu olayla bağlı olarak İsvçre’nin ünlü Credit Suisse Bankası hakkında inceleme başlattı.

İflas bugün İsviçre’nin Zürih Kantonu tarafından kayda alındı. Türk zenginlerin paralarını fonlarda değerlendirmek için aracılık eden ve onlara paradan para kazandıran şirketle ilgili inceleme savcılık tarafından genişletildi. Ünlü Türk zenginlerin İsviçre’deki 75 milyar dolara yakın parasından önemli bir kısmında söz sahibi olan TG Investment’e karşı bir süre önce savcılığın ‘Türk müşterilerini dolandırma’ suçundan takibat başladığı öğrenildi.

İşte iflasın belgesi. Zengin Türkler'in milyarlarca dolarını yakan TG Investment'in iflası Zürih Kanton'unda açıldı.

İşte iflasın belgesi. Zengin Türkler’in milyarlarca dolarını yakan TG Investment’in iflası Zürih Kanton’unda açıldı.

SORUŞTURMA BANKAYA DA SIÇRADI

İsviçre’de yayınlanan Tages-Anzeiger Gazetesi, bu soruşturmanın İsviçre’nin ünlü bankası Credit Suisse’i zor durumda bırakabileceğini belirtiyor.

Türk zenginlerin şikayeti üzerine, konu sadece TG Investment soruşturması ile kalmadı ve Credit Suisse de sıçradı. Aracı olan TG Investment’in işlemlerinin ‘yeterli şekilde denetlenip denetlenmediği’ konusu savcılık tarafından inceleniyor. Savcılık, ayrıca Credit Suisse’den ayrılan ve ikisi TG Investment’te çalışan dört kişi hakkında da soruşturma başlattı.

Özellikle burada Türk müşterileri devralan iki kişi üzerinde yoğunlaşıldı. Bunların isimleri açıklanmadı ancak, TG Investment’in tek imza yetkilisi Alper Erinç ve Selman Kuzu’nun isimleri ön plana çıktı.

TÜRK MÜŞTERİLERİ ONLARA VERDİ

Yaklaşık iki yıldır soruşturmalara konu olan olayda odaklanılan bu iki kişi, diğer iki kişiyle birlikte 2008 yılında Credit Suisse’den ayrılarak Türk müşterilere portföy yönetimi hizmeti sunmak için Cenevre’de TG Investments adlı küçük bir şirket kurmuştu.

TG Investments’in iki kurucusu, 150 milyon İsviçre Frangı (132 milyon euro) değerindeki kaybı karşılamak için müşterilerin imzaları ile komutlarını taklit ettikleri gerekçesiyle 2016 yılında dolandırıcılık ve kötü idare suçlamaları yöneltilmişti. Tages-Anzeiger, 20 Türk iş insanının kişinin ‘dolandırıldık’ diye, şirketten davacı olduğunu belirtti. Credit Suisse’e güvenerek bu işe girdiklerini belirten iş insanları ise şokta.

CREDİT SUİSSE: SAKLAMA KURULUŞUYUZ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Credit Suisse sözcüsü, “Credit Suisse, her türlü cezai sorumluluğu reddediyor ve iddialara karşı her tür hukuki yola başvuracak” dedi. Credit Suisse bankasının, TG Investments şirketi için portföy saklama kuruluşu olarak hizmet verdiği ve şirketin müşterilerine herhangi bir hizmet vermediği belirtiliyor.

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Tagged , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir