Anadolu Haber Gazeleri

Anadolunun Sesi Burada

Yapılandırma kuyruğu

Türk Lirası’nın düşüşünü engellemek için faizlerin artırılmasıyla birlikte borçlanma maliyetleri her geçen gün daha da yükselirken birçok büyük grubun da aralarında olduğu şirketler kredilerinin yeniden yapılandırılması için bankaların kapılarını aşındırmaya başladı. BusinessHT’nin haberine göre, bugüne kadar yeniden yapılandırılması talep edilen kredilerin tutarı 20 milyar dolara ulaştı.

Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel, “Faizlerin yükselişi ve liranın TCMB hamlesine rağmen halen zayıf kalmasıyla borç servisi kapasitesi daha da erozyona uğrayabilir” dedi. Bünyesinde Ülker, Godiva ve McVitie’s gibi şirketleri bulunduran Yıldız Holding, nisan ayında toplam 6.5 milyar dolarlık borcun 5.5 milyar dolarlık kısmı için bankalarla anlaşmıştı.

UZUN VADELER

Yıldız Holding CFO’su Mustafa Tercan, 500 milyon dolar ara ödeme ve lira düşüşüyle toplam borcun azaltıldığını söylemişti. Yıldız Holding’in büyük bankalarla imzaladığı anlaşmaya göre, vade 4 yıl şeklinde olacak. 4 yılın sonunda finansal test yapılacak. Finansal testin sonucuna göre, kredinin iki katına çıkması mümkün olacak.

Ardından Doğuş Holding de bankalarla masaya oturarak borç yapılanması talep etmişti. Doğuş Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen 2017 bilançosuna göre bankalara 23.5 milyar liralık borcu bulunuyor. Holding, geçen yıl Garanti Bankası’ndaki hisselerini 3.3 milyar liraya İspanyol BBVA’ya satmıştı. İki holdingin ardından son olarak Gama Holding de 1.5 milyar doları bulan borcunun yapılandırılması için görüşmelere başladığını duyurmuştu.

msa

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir